Ayetel Kürsi okunuşu: Ayetel Kürsi duası Arapça yazılışı, Türkçe anlamı, meali, tefsiri, fazileti, okunuşu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. İşte Ayetel Kürsi’nin okunuşu, Arapça yazılışı, Türkçe anlamı, meali, tefsiri, fazileti ve okunuşu:

Ayetel Kürsi Okunuşu (Arapça):
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
اللّٰهُ لَا إِلٰٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Türkçe Anlamı:
Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla.
Allah! O’ndan başka ilah yoktur. O, diridir, kayyum (her şeyi ayakta tutan, koruyup gözeten)dur. O’nu ne bir uyuklama ne de bir uyku tutar. Göklerde ve yerde olanlar O’nundur. O’nun izni olmadıkça O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kullarının önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar) O’nun ilminden dilediği kadarını (ancak) O’nun dilediği şeyi bilseler dahi, O’nun ilminden başka bir şeyi kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplamıştır. Onların korunması O’na ağır gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi Meal ve Tefsiri:
Ayetel Kürsi’nin meal ve tefsiri uzun bir konu olduğu için burada kısa bir özet verilecektir. Ayetel Kürsi, Allah’ın birliğini, kudretini, ilmini ve her şeyi kontrolündeki gücünü vurgular. Bu ayet, Allah’ın eşi benzeri olmayan varlık olduğunu, O’nun diri ve her şeyi ayakta tutan bir koruyucu olduğunu, uyku ve uyuklamadan münezzeh olduğunu ifade eder. Ayrıca, O’nun ilmiyle her şeyi kuşattığı ve O’nun izni olmadan kimse şefaat edemez. Ayetel Kürsi’nin fazileti Islam’da büyük kabul görmüştür, bu ayetin okunması ve anlamının üzerinde düşünülmesi Müslümanlar için önemli bir ibadet olarak kabul edilir.

Unutmayın ki meal ve tefsir konularında uzman İslam alimlerinden daha derinlemesine bilgi almak her zaman faydalı olacaktır.

Ayetel Kürsi okunuşu: Ayetel Kürsi duası Arapça yazılışı, Türkçe anlamı, meali, tefsiri, fazileti, okunuşu